Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz – ten cytat Mahatmy Gandhiego doskonale pasuje do twórczości i obecności w mediach Jacka Bartosiaka na przestrzeni lat. Pomimo tego, że mówi on o procesach zachodzących na świecie, roli Polski czy też o trwającej wojnie systemowej od dawien dawna, dopiero teraz dostrzegamy spełniające się przewidywania. Sam autor zaś – nie boję się użyć tego słowa – to najbardziej rozpoznawalna postać, jeśli chodzi o tematy geopolityczne w Polsce. Dzięki jego niezliczonym wywiadom, publikacjom i obecności w mediach, temat ten trafił pod strzechy polskich domów.
Ale odejdźmy nieco od autora i zajmijmy się jego najnowszym dzieckiem, czyli książką Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej. Na 320 stronach mamy do czynienia z tak naprawdę dwoma dziełami. Pierwsza część to w zasadzie wytłumaczenie tego “jak działa świat”. Dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z taką tematyką, może być to lekki dysonans poznawczy. Okazuje się bowiem, że wartości, idee czy honor to tak naprawdę narzędzia, a nie cel polityki. Liczy się tylko interes, sprawczość i pokazanie prymatu nad innymi państwami. W tym zakresie świat, tak naprawdę, nie zmienił się o jotę od tysięcy lat. Dla Polaków, przyzwyczajonych do swoistego mesjanizmu i poświęcenia w imię idei i “honoru, będzie to z pewnością niemały szok.
Jacek Bartosiak w przystępny sposób opisuje proces, dzięki któremu Stany Zjednoczone stały się mocarstwem i podporządkowały sobie wszystkich dookoła nie tylko pod kątem militarnym, ale również finansowym i kapitałowym. Autor, poza historycznym zarysem, skupia się na analizie aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie i wyjaśnia szczegółowo o co tak naprawdę toczy się aktualna wojna systemowa oraz jak pozycjonują się w tym wszystkim wielkie mocarstwa takie jak USA, Chiny, Unia Europejska, ale także i Polska. W mojej opinii ten niemały element książki jest bardzo dobrym wstępem do drugiej części, czyli skupieniu się na naszym kraju. Jaka powinna być strategia Polski, by przetrwać nadchodzące zmiany i załamanie światowego ładu? Tego dowiemy się z najnowszej propozycji autorstwa Bartosiaka.
Co jeszcze oferuje nam książka? W środku przeczytamy sporo na temat dalszych losów sytuacji geopolitycznej i jej wpływów na naszą ojczyznę, a konkretnie prognoz w tym zakresie. Czy elity i społeczeństwo Polski podoła temu zadaniu? Czy burzliwe zmiany szczęśliwie ominą nasz kraj? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź właśnie w drugiej części publikacji Jacka Bartosiaka. Autor dodatkowo analizuje i przybliża wiele wariantów tego, jak sytuacja może się potoczyć – w zależności od tego, jak zachowają się nasze elity, czy też w jaki sposób działać będzie administracja amerykańska. W książce przybliżono również różne podejścia strategiczne: od postulatywnego, czyli życzeniowego, po bardziej realistyczne i trzeźwe. Każde z nich różni się poziomem sprawczości i determinacji polskich decydentów. Bartosiak, jakby mimochodem, sugeruje jednak, którą z tych dróg najpewniej wybierzemy.